Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
1. Sınıf Matematik Dersleri 1

1. Sınıf Matematik Dersleri 1. Dönem

admin 23 Nis 2020 Matematik 57  0

1. Sınıf Matematik Dersleri okula hayatına yeni başlayan öğrencilerin seviyelerine uygun olarak şekillenmiştir. Bu dönemde hem matematiği tanıyabilmeleri hem de okula uyum sağlayabilmeleri açısından öğrenciler üzerinde baskı kurmayacak fakat temelde kullanmaları gereken konular üzerinde durulmuştur. Öğrenim hayatı boyunca kullanılacak bilgilerin temelleri bu dönemde öğrenilmektedir. Sayıları tanımaları veya dört işlemi öğrenmeleri seviyelerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.

Konu dağılımı arasında bağlantı bulunması öğrencilerin matematiği bir bütün olarak algılamasının temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden müfredat bu doğrultuda şekillenmiş ve uygulamaya sunulmuştur. Sayıların öğrenilmesinin ardından hesaplama işlemlerine geçilmiş burada sayılar ile toplama çıkarma gibi basit işlemlerin temeli atılmıştır. Konu dağılımı bu yüzden oldukça düzenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

 

Matematik Konuları

  1. Sınıf Matematik Dersleri bu dönem içerisinde öğrenilmesi gereken alt başlıklar halinde sıralanabilir. Öğrencilerin öğrendikleri bu konuları günlük hayatlarına taşıması, matematik dersinin kazanımlarını görmelerine sebep olacaktır.

Uzamsal İlişkiler

Dersin amacı öğrencilerin nesne belirtme yöntemlerini geliştirmesi açısından önem taşımaktadır. Nesnelerin fiziki özelliklerini, bulundukları konumları veya uzaklık tarifi gibi becerileri kazanması için verilmektedir. Öğrencilerin aynı zamanda tasvir yeteneğini sayısal olarak belirtmesine yardımcı olmaktadır.

Tartma

Öğrencilerin ağırlık hesaplamaları konusunda alt yapılarının oluşması için verilmektedir. Temelde ağırlık birimleri arasında ilişki kurabilmeleri için eğlenceli aktiviteler ile zenginleştirilmiş konu içeriği matematik konularının öğrenilmesi açısından önem taşımaktadır.

Doğal Sayılar

Öğrencilerin bu ders boyunca rakamları öğrenmesi, büyüklük küçüklük sıralaması yapması gibi becerileri kazanması amaçlanmaktadır. Konular bir zincir halinde ilerlemesi konular arasında bütünlük oluşması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Dört İşleme Giriş

Bu konun genel özelliği, bu sürece kadar öğrenilmiş olan konuların hesaplama işlemleri ile uygulanmasıdır. Doğal sayılar ile toplama çıkarma, çarpma bölme işlemlerinin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Öğrenci düzeyine uygun şekilde verilmektedir.

Paralarımız

Öğrencilerin öğrenme döneminde oldukları için verilen konu içeriğinde paralarımızın tanıtılması amaçlanmaktadır. Bu süre boyunca paranın kullanım miktarı, ölçülmesi veya para birimleri gibi değerlerin üzerinde durulmaktadır.

  1. Sınıf Matematik Dersleri dönem konuları bu şekilde sıralanmıştır. Öğrencilerin konu eksikliklerini gidermesi için sürekli pratik yaparak güncel kalmaları önem taşımaktadır. Konular genel itibari ile öğrenci düzeyine göre seçildikleri için öğrenme güçlüğü çekmezler.

 

” 1. Sınıf Matematik Dersi 2. Dönem Ders İçeriği” ni aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

1. Sınıf Matematik Dersleri 2. Dönem

 

Saatlerle İlgili Tüm Çalışmalare Görsel Kaynak Olabilecek Swf Dosyası
1. Sınıf Matematik Sayı Eşleme Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayı Sıralama Boşluk Doldurma Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayma Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir