Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
1. Sınıf Matematik Dersleri 1

1. Sınıf Matematik Dersleri 2. Dönem

admin 24 Nis 2020 Matematik 57  0

1. Sınıf Matematik Dersleri konuları birinci dönem verilen derslerin devamı şeklinde tamamlanmaktadır. Toplamda 13 konu üzerinde şekillenmiştir. Konuların devam şeklinde ilerlemesi öğrencilerin konu bütünlüğünü sağlamaktadır.

Müfredat içerisinde konuların bir bütün olarak değerlendirilmesi gerçekleşmiştir. Bu nedenle konuların tam ve eksiksiz olarak öğrencilere verilmesi gerekmektedir. Birinci dönem öğrenilen doğal sayılar ile ikinci dönem verilecek olan konuların temeli atılmıştır.

2.Dönem Matematik Konuları

Bu dönem verilecek dersler öğrenciler için soyut niteliktedir. Matematik ile tanışmalarının ardından konuları daha iyi kavrayabilmeleri için pekiştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden örneklerin çoğaltılarak öğrencilere sunulması gerekmektedir. 1. Sınıf Matematik Dersleri  konu başlıklar şu şekilde sıralanabilir.

Zihinden İşlem Yapma

Öğrencilerin zihinden işlem yapma becerilerini kazanabilmesi için basit toplama çıkarma çarpma bölme gibi işlemler yapılmaktadır. Temelde doğal sayıları öğrenmiş olan öğrenciler için oldukça basit ve kolay uygulamalar ile öğrencilere verilmektedir.

Kesirler

Rasyonel ifadeler ile tanışma konusu olan bu süre içerisinde öğrencilerin parça ve bütün arasında ilişki kurabilmesi amaçlanmaktadır. Öğrenciler için oldukça soyut kavramlar barındırması sebebi ile öğrenci düzeyine uygun olarak somutlaştırılmıştır. Genel olarak dilimli pasta veya başka parça bütün ilişkisi üzerinden örnekler verilmesi ile öğrencilerin kesirli ifadeleri kısa sürede kavraması gerçekleşmektedir.

 

Zaman Ölçme

Günlük hayatta kullanılan saat dilimleri veya günler gibi kavramları öğrencilerin kavraması için verilmektedir. 1. Sınıf Matematik Dersleri dönem konuları arasında yer alan saatler, haftalar veya aylar gibi temel konular öğrencilerin düzeyine uygun şekilde verilmelidir.

Geometrik Cisimler ve Şekiller

En az iki noktanın birbiriyle bağlanması sonucu geometrik şekiller oluşmaktadır. Farklı noktaların belirli bir düzlem içerisinde bağlanması ise geometrik cisimleri oluşturmaktadır. Temelde geometrik şekillerin tanıtılması amacıyla öğretilmektedir. Daire, üçgen, kare gibi geometrik gösterimler ile öğrencilerin somutlaştırması sağlanır.

Geometrik Örüntüler

Geometrik şekil üzerinde bulunan nesnelerin düzenli bir şekilde oluşturulması örüntü olarak tanımlanmaktadır. Öğrencilerin olay veya nesne arasında bağlantı kurabilmeleri için öğrencilere uygun seviyede verilmelidir.

Uzunluk Ölçme

Uzunluk birimlerinin öğrenilmesi açısından öğrencilere temel oluşturulması için verilmektedir.

Sıvı Ölçme

Sıvıların ölçüm birimi olan litre veya sıvı birimleri öğrencilere verilmektedir. Sıvı ölçüm birimlerinin büyükten küçüğe veya tersi şeklinde sıralanması gösterilmektedir.

” 1. Sınıf Matematik Dersi 1. Dönem Dersleri” için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

1. Sınıf Matematik Dersleri 1. Dönem

 

Saatlerle İlgili Tüm Çalışmalare Görsel Kaynak Olabilecek Swf Dosyası
1. Sınıf Matematik Sayı Eşleme Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayı Sıralama Boşluk Doldurma Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayma Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir